Co trzeba wiedzieć o mikrorachunku?
- Szczegóły
Mikrorachunek podatkowy to dość nowe zjawisko. Podatnicy korzystają z niego od 1 stycznia 2020 roku. Każdy podatnik ma jeden rachunek podatkowy stworzony specjalnie dla niego. Został on wprowadzony, aby zlikwidować problemy związane z wpłatami do urzędów skarbowych, wyeliminować pomyłki wynikające z wpłacaniem zobowiązań na niewłaściwy rachunek i ułatwić regulowanie zobowiązań podatkowych.
Czym jest mikrorachunek?
Mikrorachunek podatkowy to indywidualny rachunek bankowy, na który każdy podatnik posiadający PESEL lub NIP musi przelewać zobowiązania wynikające z rozliczeń rocznych podatku PIT, CIT i VAT. Obowiązkiem podatników od początku 2020 roku jest wygenerowanie numeru bankowego, aby móc się za jego pośrednictwem rozliczać z urzędem skarbowym. Mikrorachunki mają na celu znaczne uproszczenie rozliczeń podatkowych. Zostały wymyślone i przygotowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową.
Kto może mieć swój indywidualny mikrorachunek i jakie podatki można na niego wpłacać?
Swój indywidualny mikrorachunek powinien mieć każdy podatnik, który ma NIP albo PESEL. Rozwiązanie to zostało przygotowane dla podatników i płatników prowadzących działalność gospodarczą, a także dla podatników i płatników, którzy takiej działalności nie prowadzą. Na indywidualny mikrorachunek podatkowy można wpłacać należności wynikające z tytułu rozliczeń podatku PIT, VAT i CIT.
Jakie są zalety takiego rozwiązania?
Największymi zaletami indywidualnych mikrorachunków jest ułatwienie opłacania zobowiązań podatkowych. Nie trzeba już znać numeru rachunku bankowego konkretnego urzędu skarbowego, podatnik ma stały osobisty mikrorachunek, dzięki czemu zawsze uiszcza opłaty podatkowe na jedno konto. W takiej sytuacji o wiele trudniej o jakąkolwiek pomyłkę!
Kolejnym atutem takiego rozwiązania jest to, że zawsze można szybko i bez większych problemów sprawdzić numer swojego mikrorachunku. Wystarczy skorzystać z generatora albo udać się do najbliższego urzędu skarbowego i podać swój PESEL lub NIP!
Wielką zaletą jest również ograniczenie omyłkowych wpłat na nieprawidłowe numery kont. Z mikrorachunkiem Twoja należność podatkowa zawsze trafi do właściwego odbiorcy, a Ty nie będziesz musiał za każdym razem szukać numerów rachunków urzędów skarbowych.